Medeniyetler Ve Askerler

Medeniyetler/Uluslar

Rise of Kingdoms’da ki medeniyetlerin (veya ulusların) çeşitliliği oyuna çok ilginç gelen ana özelliktir. Oyunun başında 11 uygarlık listesinden bir tane seçmelisiniz. Her ulusun kendi bina mimarisi stilleri, avantajları, başlangıç ​​komutanları ve özel birimleri vardır. Güçlü ve zayıf yanları oyuna birçok ilginç eşleştirme getiriyor.

Oyun boyunca, oyun tarzınıza ve oyundaki durumunuza daha iyi uyum sağlaması için diğer Uygarlıklara da geçiş yapabilirsiniz. Bunun için  cevher ile yada birlik kredisi ile satın alabileceğiniz Uygarlık Değişimi mevcuttur.

Medeniyetler Rehberi


 Osmanlı İmparatorluğu

 • Başlangıç Komutanı: I. Osman
 • Özel Birim: YeniçeriBirlik Yürüyüş Hızı +% 5
Bu işte Osmanlı İmparatorluğu gerçekten çok iyi! Size çok faydalı olacak çünkü Rise of Kingdoms’ta birlik yürüyüş hızı gerçekten önemli bir şey. İttifak savaş alanlarına akınlar düzenlemek, bu gerçekten bir fayda olacak.

Okçu Birimleri HP +% 5
Gerçek okçu birimleri oluşturacaksanız, Osmanlı İmparatorluğu kesinlikle sizin için bir avantajdır. Bunu kendi oyun tarzınıza bırakıyoruz. Birçok oyuncu gerçekten okçu birimlerini tercih etmiyor. Çoğunluk süvari ve piyade birimleri ile savaşacak ama farkınız olabilir. Neden olmasın?

Aktif Beceri Hasarı +% 5
Gerçekten eşsiz. Tüm askerler için beceri hasarlarını arttırır. Zaten nükleer komutanlara veya beceri komutanlarına yoğunlaştıysanız, Osmanlı sizin hedefiniz için en uygun medeniyettir. Gerçekten savaş alanındaki yeteneğinizi ve verimliliğinizi artıracak! Çin
Çin yeni oyuncular için başlayabilecekleri en iyi medeniyetlerden birisidir. Çünkü; + %5 inşa hızı ile Belediye binanızın seviyesini en hızlı şekilde ilerleyebilir ve en iyi ittifaklara katılma şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca; + %5 eylem puanı artış hızı ile birçok etkinlikte en iyi olabilir ve komutanlarınızı hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. 

Çin

 • Başlangıç Komutanı: Sun Tzu

Başlangıçta Çin’i seçtiğinizde, Sun Tzu’yu ücretsiz alacaksınız . Kesinlikle Rise of Kingdoms’ın en iyi destansı komutanlarından biridir . Oyuna çok para harcamak istemediğiniz sürece, oyunun ilerleyen zamanlarında sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Diğer destansı kahramanların çoğu aynı olağanüstü performansa sahip değildir. Grup dövüşlerinde Sun Tzu’nuzu kullanın ve onu savaşa gönderin. 

Almanya

 • Başlangıç Komutanı: Herman


Oyunun ortalarında en iyi medeniyet bize göre Almanya’dır. Çünkü oyunun ortalarında sayamayacağınız kadar, tonlarca asker yetiştirmeniz gerekiyor ve + %5 birlik eğitim hızı burada çok yardımcı oluyor. + %10 eylem puanı geri doluşu, komutanlarınızı yükseltmenize ve ödülleri çok daha hızlı kazanmanıza katkı sağlar. Bize göre tüm ücret ödemeden oynayan oyuncular ve az-orta harcamalı oyuncular oyunun ilerleyen zamanlarına kadar süvariler ile oynamalıdırlar. Piyade birimleri süvari birimlerini yenebilse de; süvariler çok hızlıdır ve piyadelerin süvarileri yakalaması zordur. Bu yüzden zarar veremezler. Süvari birimlerinizi savaş alanlarına göndermeyin. Daha çok teke tek yakalamak ve düşmanlarınızı aşağıya çekmek mantıklıdır.

Kore

Başlangıç Komutanı: Eulji MondeokOyunun ilerleyen zamanlarında en iyi medeniyet Kore olmalı. Neden mi? Bunun nedeni Kore’nin + %3araştırma hızı sağlamasıdır. Oyunun sonlarına doğru bir çok araştırmanın tamamlanması aylar sürer. Bir ay üzerinden hesapladığımızda %3’lük bu avantaj çok fazla hızlandırma/para anlamına gelmektedir. Ayrıca + %15hastane kapasitesi sizi süper bir savaş gücü yapar. Daha hızlı savaşabileceksiniz ve askerlerinizi hızlı bir şekilde iyileştirebileceksiniz. + %5okçu savunması ise sizin için mükemmel bir ayrıcalık olacaktır.

Bizans 

 • Başlangıç Komutanı: Belisarius
 • Özel Birim: Katarakt 

Hastane Kapasitesi + %15
Bu Hastane Kapasitesi meselesini gerçekten vurgulamak istiyorum. Kore böyle bir avantaja sahiptir. Hastane kapasitesini %15 artırmak, özellikle oyunun sonlarında sizin için yararlı olacaktır. Çünkü bir sürü yüksek seviye birliğiniz olacak. Hastane kapasitenizi doldurduğunuzda, hastaneye yatmayan birimler anında ölecektir. Bu yüksek seviyeli birimlerin ölmesini istemezsiniz. Bunlar çok pahalıdır ve eğitmeniz çok zamanınızı almaktadır.. Kaynaklarınızı ve zamanınızı tekrar boşa harcamak istemezsiniz.

Taş Toplama Hızı + %10
Bu aynı zamanda oyunun ileri zamanlarında çok etkileyici bir özelliktir. Ancak bu özellik sadece hızlandırma kullanarak öğütme ve çiftçilik ile reddedilebilir. Şahsen bunu çok fazla konuşmayacağım.

Süvari Sağlığı + %5
Tam süvari orduları inşa ediyorsanız bu gerçekten yararlı olabilir. Kazanmak için diğer oyuncuların bir çoğu süvarilere odaklanıyor, bu yüzden belki de bu ulus en iyi uygarlıklardan biri veya kazanmak için oynayan oyuncular için en iyi tercihlerden birisidir.

Japonya

 • Başlangıç Komutanı: Kusunoki Masashige
 • Özel Birim: Samuray

Keşifçi İntikal Hızı + %30Bu süper harika bir özelliktir. Çünkü oyunun ilk zamanlarında hızla ilerlemek isteyip krallıktaki her şeyin kilidini açmak istediğinizde size çok yardımcı olacaktır. Ancak oyunun geç aşamasında, sabırlı olmanız ve keşifçiler için beklemeniz gerekebilir. Bu, oyun tarzınıza bağlıdır, ancak keşifçi intikal hızının artması oyunun ilk aşamasında size gerçekten çok fayda sağlar. Bunun için bir anıt var. Tüm krallığı keşfettiğinizde anıtınızda bazı ödüller kazanacaksınız. Bu yüzden ödüller ile ilgileniyorsanız kontrollerinizi iyi yapın.

Kaynak Toplama Hızı + %5
Bu gerçekten çok hoş bir özellik çünkü tüm kaynaklar için hızınız %5 seviyesinde artıyor demektir.

Kıta Saldırı Seviyesi + %3
Bu, sadece belirli bir birim türünü değil, oyundaki tüm birimleri arttıracak için çok büyük bir özelliktir. Japonya, oyunun başlarında herkes için gerçekten iyi bir medeniyettir.

İspanya

 • Başlangıç Komutanı: Pelagius

Kaynak Üretimi + %20
Oyuna yeni başlıyorsanız bunun sizin için gerçekten bir faydası olduğunu düşünmüyorum çünkü başlangıçta, Belediye Binanızı inşa etmeye ve acele etmeye odaklanmak isteyeceksiniz ve bunu hediyelerle hemen elde edeceksiniz. Bu yüzden İspanya’nın yeni başlayanlar için iyi bir güç olduğunu düşünmüyorum. Sadece oyunun sonraki aşamalarına ulaştığınızda, sahip olduğunuz tüm kaynak binaları geliştirmek istiyorsanız, bu tutkuyu en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. 

Barbarlardan ve Diğer Tarafsız Birimlerden Gelen Deneyimi + %10
Bunu özellikle vurgulamak istiyorum! Oyunun ilk aşamalarında, komutanınızı tesviye etmek oldukça kolaydır. Ancak oyunun sonraki aşamalarında komutanlarınız belki yaklaşık 40 veya 50 seviye olduğunda yükseltmek daha zor olabilir ve bu deneyimi %10 oranında arttırmak gerçekten yararlıdır.

Süvari Savunma Seviyesi + %5
Yine, bu oyun tarzınıza bağlıdır. Gerçekten süvari birlikleri oluşturuyorsanız ya da çok sayıda süvari birlikleriniz varsa bu sizin için etkileyici bir farktır.

Fransa

 • Başlangıç Komutanı: Jeanne d’Arc 


Hastane İyileşme Hızı + %20Çok sayıda askerinizi iyileştirmeye çalıştığınız oyunun son aşamalarında Fransa gerçekten iyi bir tercih olacaktır. İttifak savaş alanlarında iyileşme hızına odaklanmak istiyorsanız bu özellik sizin için çok faydalı olacaktır. Çünkü askerlerinizi hızlı iyileştirmek isteyeceksiniz. İttifak savaş alanlarındaki en iyi medeniyetlerden birisi Fransa olabilir.

Odun Toplama Hızı + %10
Bu aslında çokta önemsememeniz gereken bir özelliktir. Bu sizin harcamanıza bağlıdır.

Kıta Sağlık Seviyesi + %5Bu cidden iyi! Tüm birlik birimleri için sağlık güçlendirmelerine sahip olmak, savaş alanında sizin için oldukça etkili bir kuvvet haline getirecektir. Bu yüzden bunu iyi düşünün. Bize göre Fransa medeniyeti gerçekten çok iyi; özellikle de iyileşme hızı, İttifak oyun alanlarında size çok fayda sağlayacaktır.

İngiltere

 • Başlangıç Komutanı: Boudica

Müttefik Garnizon Kapasitesi + %20Bu özellik, şehrinizde daha fazla müttefik barındırmanıza izin vererek, şehrinizi gelen saldırılara karşı savunmanıza yardımcı olur. Bu iyi çünkü saldırgana gerçekten çok fazla hasar verebilirsiniz. Yalnız iyi bir birliğiniz yoksa bu özellik pekte bir işe yaramayacaktır ya da iyi bir Birlik üyesi iseniz bu özellik sayesinde müttefiklerinizin şehrinizin yanında kamp kurmalarını sağlayabilir ve saldırganlara büyük bir şok yaşatabilirsiniz!

Kıta Eğitim Hızını + %5
Bu, daha fazla birim kurmanızda size çok yardımcı olacak bir şey! Özellikle oyunun son aşamasına geldiyseniz gerçekten farkı hissedeceksiniz!

Okçu Saldırı Seviyesi + %5Bu özelliği çok kullanışlı bulmuyorum. Ancak eşi benzeri görülmeyen okçu birlikleri yetiştirecekseniz, bu sizin uygulamanızda farklı bir güzellik olabilir.

Arabistan

 • Başlangıç Komutanı: Baybars
 • Özel Birim: Memlük


Arabistan’ın bir süvari özel birimi var, bu yüzden gerçekten tam süvari içine inşa ediyorsanız ve hızlı bir medeniyet olmak istiyorsanız Arabistan sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bu gerçekten iyi bir kazan-öde ülkesi olabilir çünkü çoğu krallık oyuncusu İttifaklar için mitingler düzenlerler. Zaten bir süredir oyun oynuyorsanız ve oyunun son aşamalarındaysanız, Arabistan sizin için iyi bir medeniyettir.

Roma

 • Başlangıç Komutanı: Scipio Africanus
 • Özel Birim: Lejyoner

Gıda Toplama Hızı + %10
Biz bu tarz özellikleri çok etkileyici bulmuyoruz. Fakat yemek için gerçekten iyi bir toplama hızına sahip bir komutanınız olacak. Süper!

Kıta İntikal Hızı + %5Bu, gerçekten harita üzerinde hızlı hareket etmek isteyen oyuncular için faydalı olacaktır. Oyuncuların çoğu bu uygarlığı seçiyor ve Minomoto’yu kolayca satın alabiliyor ve tam bir Süvari ordusu kurabiliyorlar. Hızlı olan kazanır! 

Piyade Savunması + %5Yine, bu oyun tarzınıza bağlıdır. Size bırakıyoruz çünkü biz daha evrensel özellikleri tercih ediyoruz. Çünkü bir çok oyuncu karışık orduları tercih ediyor, bu yüzden düşünmenizi isteriz. 


Seçim yapma konusunda kararsız kaldıysanız daha detaylı bilgiler için sorularınızı sorabilir, Aşağıdaki Yazılarımıza göz atabilirsiniz.